Zatopené lomy: Liberecký kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Pískovna Provodín

Obec, okres, kraj: Provodín, Česká Lípa, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek
Zatím jen položka v databázi, bez podrobností.


Dolenského lom u Klimberka

Obec, okres, kraj: samota Klimberk, Chuchelna, Semily, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Malý lůmek nedaleko Semil.

Autor fotografií: Kawi (1, 2), Přebral (3), autor textu: Kawi


Velký a Malý Písečák

Obec, okres, kraj: Příšovice, Liberec, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkpísek

V Příšovicích u Turnova leží v těsném sousedství dvě zatopené pískovny. V létě se tu koupe značný počet lidí a pořádají se zde i disco párty, kromě parkoviště a malého občerstvení tu ale žádné další významné zázemí není. Jezera využívají také jachtaři.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Lom Kristýna

Obec, okres, kraj: Hrádek nad Nisou, Liberec, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Na místě dnešního jezera Kristýna dobýval frýdlantský hrabě Kristián Clamm-Gallas od roku 1786 lignit. Nejprve proběhl průzkum, na něj pak navázala hlubinná těžba. Významným odběratelem zdejšího hnědého uhlí byly v 19. století zejména textilní závody bratří Liebigů v Liberci. Pracovalo se zde až do roku 1896, kdy se možnosti hlubinných dolů vyčerpaly. K nové otvírce došlo v roce 1952 tentokát už povrchově. Roku 1958 se důl poprvé zaplavil v důsledku velké povodně, voda byla sice během tří měsíců odčerpána, ale pro značn průsaky později stejně nezbylo, než těžbu ukončit. Došlo k tomu roku 1972. Zatopený povrchový důl Kristýna dnes slouží zejména k rekreaci, jsou zde i kempy a sporadicky fungující westernové městečko.

Autor textu: Přebral


Panská skála

Obec, okres, kraj: Kamenický Šenov, Česká Lípa, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (čedič)

Čedičový lom u Kamenického Šenova.

Autor textu: Kawi


Stránka: 1