Zatopené lomy

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Lom u Hostěradic

Obec, okres, kraj: Hostěradice, Znojmo, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Bývalý jámový lom východně od Hostěradic na Znojemsku se pyšní velkým jezerem, které se v něm po ukončení těžby vytvořilo – na délku má přes 230 m, široké je kolem 100 m, hloubka dosahuje až 13 m. V nájmu ho mají potápěči ze znojemského klubu Manta, oblíbený je i mezi rybáři a v létě také plavci ze širokého okolí. Nejpohodlnější vstup do lomu je z jihozápadní strany, kudy vede původní příjezdová cesta do areálu.

Autor fotografií: Přebral (1, 2), Kawi (3), autor textu: Kawi


Znělcové lomy u Valkeřic

Obec, okres, kraj: Valkeřice, Děčín, Ústecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: znělec

Jihozápadně od obce jsou zajímavé lomy s jezírky.

Autor fotografií: xkacer (1, 3), Aki (2), autor textu: http://www.vyletnik.cz


Velký a Malý Písečák

Obec, okres, kraj: Příšovice, Liberec, Liberecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkpísek

V Příšovicích u Turnova leží v těsném sousedství dvě zatopené pískovny. V létě se tu koupe značný počet lidí a pořádají se zde i disco párty, kromě parkoviště a malého občerstvení tu ale žádné další významné zázemí není. Jezera využívají také jachtaři.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Lom Hroznětín

Obec, okres, kraj: Hroznětín, Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Oblast se nalézá na pomezí katastru Hájek a Hroznetín v okrese Karlovy Vary. Koupání je možné na třetím jezeře (na fotkách vzadu), jedna část se ještě rekultivuje.

Autor fotografií: Galdra, autor textu: Galdra


Lobendavský lom

Obec, okres, kraj: Lobendava, Děčín, Ústecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Lom západně od Lobendavy s čistou vodou, z níž žijí i raci.

Autor fotografií: Carmen, autor textu: Kawi


Rakovnická pískovna

Obec, okres, kraj: Rakovník, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek

Severně od Rakovníka, poblíž modré turistické značky na zříceninu hradu Hlaváčov, leží pískovna se zatopeným jezírkem. Na koupání zrovna není, navíc v části lomu ještě stále probíhá těžba. Po zbytku lomu se prohánějí motorkáři a hluk jejich strojů se nese do daleka. Rovněž je smutné, že mnozí táborníci, co si v lomu dělali ohýnek, po sobě neuměli ani trochu uklidit, takže je okolí plné odpadků...

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Soseňský lom

Obec, okres, kraj: část obce Soseň, Jesenice, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Soseňský lom leží jižně od obce Soseň, místními je nazýván též Jezírko. Je chráněn jako přírodní památka, vyskutují se zde vcácní obojživelníci a rostliny. Okolí lomu je krásně uklizené - odpadky vysbírány, stopy po táboření pečlivě zahlazeny. A tak, vydáš-li se na toto místo, snaž se, ať tak pěkně vypadá i po tvém odchodu.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lhotský lom

Obec, okres, kraj: část obce Podbořánky, Jesenice, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

V lomu na západním svahu Lhotského vrchu nalezneme dvě jezírka. Jedno je krásně čisté (1), odpadky na břehu svědčí o tom, že se tu občas někdo zastaví, posvačí, možná se vykoupe a pak si jako prasátko po sobě neumí uklidit. I žíznivý pes tu vodu pil a ještě žije... :) Zato druhé jezírko je ukázkové zelenisko (2, 3). Na koupání to nebude, ale vypadá na pohled hezky.

Autor fotografií: Kawi (1, 4), Elvíra (2, 3), autor textu: Kawi


Krtské lomy

Obec, okres, kraj: Krty, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Jižně od obce Krty se v lesích nachází několik lomů. V některých kdysi stávaly trampské kempy či tu nalezneme krásné stopy po těžbě, jiné jsou zatopené. A buď se z nich stala zelená jezírka (3), která sice hezky vypadají, ale na koupání moc nejsou, či ke smočení těla přímo vybízí (1, 2). A když je na břehu ještě pěkný flek pro táboření, k dokonalosti místu už mnoho nechybí...

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Veselské pískovny

Obec, okres, kraj: Vlkov, Tábor, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Jižně od Veselí nad Lužnicí leží při obou stranách řeky skupina bývalých pískoven. Nejblíže k městu se na pravém břehu Lužnice nachází v dvojjezero zvané Veselí, které je úzkou šíjí u stánku s občerstvením odděleno od jižnější Vlkovské pískovny. Další dvě vodní plochy položené již na levém břehu Lužnice, nesou název sousední vsi - říká se jim Horusice (větší) a Horusice I (menší). Štěrkopísky zde byly těženy v letech 1952 až 1986, zejména během stavby jaderné elektrárny Temelín. Všechny zatopené pískovny, ale zejména ta vlkovská, jsou oblíbenými místy ke koupání a v létě je možné na jejich březích potkat mnoho nudistů (ti mají vyhrazenu zejména část jezera Horusice) i „textiláků“.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14