Zatopené lomy

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Opatovický lom

Obec, okres, kraj: Opatovice, Přerov, Olomoucký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (droba)

Kamenolom v Opatovicích u Hranic sloužil k těžbě drob. Po opuštění se postupně zatápěl, jezero dosáhlo své současné rozlohy v roce 1997, kdy sem byla svedena povodňová voda. Pod hladinou tehdy zůstaly i dva bagry, jeden převrácený a druhý rozebraný, které se dříve nepodařilo vyzvednout. Lom začal neoficiálně sloužit potápěčům a občas i ke koupání, vstup do něj byl ale i nadále zapovězen a v roce 2011 měl být zavezen. Proti tomuto plánu se nicméně postavila obec, místní lidé stále doufají, že by se pro tohle hezké místo mohlo najít legální rekreační využití. Nejlepší přístup k lomu je v současnosti z údolí pod obcí, od cesty u čističky. Vstup je uzavřen závorou a oficiálně se sem stále nesmí a není vhodné zde parkovat.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Jakartovické lomy

Obec, okres, kraj: Jakartovice, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Západně a severozápadně od Jakartovic naleznete hned několik zatopených lomů, uspořádaných v linii za sebou. Pět se jich nachází v chatové oblasti (některé jsou přístupné), dvě jezírka leží asi 1 km na severovýchod v Koňském dole a poslední pak ještě 200 m severovýchodně od nich.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Lom Šifr

Obec, okres, kraj: Svobodné Heřmanice, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Název lomu Šifru je odvozen od německého slova „die Schiefer“ – břidlice, přesněji od pokrývačských břidlic, které se zde dobývaly. Těžba už skončila, zůstalo po ní ale hluboké, přibližně 500 metrů dlouhé jezero. To se stalo jako oblíbeným místem využívaným k přírodnímu koupání, tak i populární potápěčskou lokalitou. Velká část lomových stěn je poměrně strmá, pozvolný vstup do vody se ale dá najít na severním konci. Menší pěšinky vedoucí k vodě jsou také při jižní straně lomu a východním břehu. Za jistou zajímavost lze označit sousední opuštěné nádraží Svobodné Heřmanice, od kterého dosud vedou koleje dál směrem k Jakartovicím. Trať pokračovala i na druhou stranu do Horního Benešova, byla ale snesena kvůli poddolování.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Kamenolom Olšovec

Obec, okres, kraj: Olšovec, Přerov, Olomoucký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Na horním okraji Olšovce u lesa se nachází bývalý lom na pokrývačské břidlice, od silnice dobře přístupný krátkým vylámaným úvozem. Západní břeh je strmý, na východním lze vystoupat na lomovou etáž a tam si odpočinout nebo se z ní zase na několika místech sejít podívat k vodě. Koupání je zde povoleno, táboření nikoli. Tento lom bývá nazýván Přední skála, severně od něj leží menší Zadní skála.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Blanenský lom

Obec, okres, kraj: Blansko, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Přímo z okénka vlaku při cestě z Brna do Prahy můžete spatřit rozlehlou hladinu jezera v bývalém lomu, nacházejícího se kousek od blanenského nádraží. Koupání v něm bývá považováno za jedno z nejlepších v okolí a v letních měsících sem zavítají tisíce lidí. Oblíbený je i mezi sportovními potápěči, kteří se tu mohou ponořit do hloubky až 18 m (průměrná hloubka se pohybuje kolem 9 m). Oficiálně se však do lomu vstupovat nesmí, mnoho let se uvažuje o jeho oplocení, vybudování areálu se zázemím pro potápěče nebo oficiálního přírodního koupaliště. Zatím však nic z toho realizováno nebylo, jedním z problémů je i složitější přístup k lomu (nejkratší, byť ne jediná, cesta vede přímo přes koleje) i samotná blízkost železniční trati – pro nedostatek volného prostoru u vody se mnozí sluní na kolejích občasně používané vlečky a jen kousek za jejich zády sviští rychlíky po hlavní trati.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Břidlicové lomy u Břidličné

Obec, okres, kraj: Břidličná, Bruntál, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: břidlice

Jihovýchodně od Břidličné se nachází několik drobnějších lomů, překvapivě na břidlici. A pokud v jejich okolí hledáme pečlivě, nalezneme i pěkná místa pro táboření sevřená příkrými svahy.

Autor fotografií: Trinity, autor textu: Kawi


Lom Seč u Rudic

Obec, okres, kraj: Rudice, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kaolin

Viděli jste někdy fialový písek? A červený nebo oranžový? Všechny tyto odstíny, včetně obyčejnější žluté a bílé, je možné spatřit v bývalém kaolínovém lomu ukrytém v lesích na jihozápadním okraji obce Rudice v Moravském krasu. Jeho sypké svahy hrají skutečně všemi barvami a mnohé inspirují k vytváření rozličných mandal a dalších pestrých obrazců z barevných písků na dně lomu. Mimo ně je tu také několik jezírek s kaolínem zabarvenou, jinak však čistou vodou. V největším z nich se lze i koupat, ostatní jsou vhodná spíše pro milovníky bahenních lázní.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lomy Amerika

Obec, okres, kraj: Mořina, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Lomy v Českém krasu, zvané Amerika, asi není třeba dlouze představovat (více zde). Nejznámějšímu z nich, Velké Americe, se dostalo popularity i v několika filmech, jako například Limomonádový Joe nebo Cesta na jihozápad. Také pověsti o podzemních chodbách a tajemném Hagenovi se široce rozšířily... Lomů a lůmků se v této oblasti nalézá velké množství, ale jezírkem na svém dně se mohou chlubit jen tři z nich, zároveň zrovna ty, které lze spatřit z turistické značky: Malá Amerika, Mexiko a Velká Amerika.

Autor fotografií: Kawi (1, 3), Zdeněk (2), autor textu: Kawi


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14